Opublikowano Jeden komentarz

Jak wykonać kopię danych w TWRP recovery?

Recovery TWRP instalowane jest w telefonach Xiaomi (i nie tylko) w przypadku odblokowanego bootloadera i chęci modyfikacji systemu np. instalacji romu miuipolska.pl – będącego alternatywą dla fabrycznego systemu Global. Program ten zastępuje fabryczne recovery telefonu z Androidem i posiada znacznie więcej funkcjonalności od fabrycznego odpowiednika.

Kopia danych w TWRP

Dla klientów MiCenter korzystających z usługi instalacji oprogramowania instalujemy TWRP automatycznie, natomiast w przypadku chęci samodzielnej instalacji recovery sugerujemy zapoznać się z poradnikami na miuipolska.pl.

TWRP poza możliwością instalacji oprogramowania czy przeprowadzania resetu ustawień telefonu do fabrycznych pozwala nam na wykonywanie pełnych kopii zapasowych systemu. Kopie zapisywane są w pamięci urządzenia, ale w łatwy sposób możemy je przenieść na komputer w celu późniejszej archiwizacji. W przypadku uszkodzenia systemu lub nawet pamięci telefonu, możemy szybko przywrócić te dane i odtworzyć system sprzed awarii nawet na nowym telefonie (oczywiście z odblokowanym bootloaderem). Ważne: za pomocą TWRP skopiujemy system, dane użytkownika i zainstalowanych aplikacji, ale już nie zdjęć czy muzyki zapisanych w pamięci wewnętrznej (MTP widocznej po podłączeniu telefonu do USB komputera).

Przed przystąpieniem do wykonywania kopii należy sprawdzić ile mamy wolnego miejsca w telefonie na pliki. TWRP wykonuje kopie danych w formie obrazów partycji. Wielkość kopii zależy bezpośrednio od ilości miejsca faktycznie zajmowanego przez pliki. Dla nowych telefonów kopia tylko partycji systemowej (/system) może mieć objętość od 1,5 GB do 2,5-3 GB, pamięci /data z aplikacjami użytkownika nawet ponad 10 GB. W związku z tym aby wykonać kopię musimy mieć co najmniej 5 do 15 GB wolnego miejsca w pamięci telefonu.

Uruchomienie TWRP

Uruchamiamy TWRP wyłączając wcześniej telefon przyciskiem zasilania > wyłącz. Następnie:

  1. Trzymamy przycisk Zasilania (power) i przycisk głośności w górę (vol-up), przy czym przycisk Zasilania zwalniamy na chwilę co ok. 5 sekund aż na ekranie nie pojawi się plansza TWRP.
  2. Przesuwamy na ekranie suwak blokady.
  3. Jeśli TWRP uruchamia nam się w języku chińskim to możemy zmienić go na angielski (lub polski) wg tego sposobu.

Kopia

W celu wykonania kopii danych dotykamy przycisków ekranowych Backup (Kopia) > zaznaczamy partycje do kopiowania /boot, /system, /data (excl. storage) *> przesuwamy suwak „Swipe to Backup”. Po zakończeniu kopii > reboot to system.

*W razie potrzeby możemy zmienić nazwę kopii klikając pod pole „Name:”

Przywracanie z kopii

Aby przywrócić dane z kopii korzystamy z menu „Restore” (Przywróć) w TWRP. Wybieramy zapisaną wcześniej w pamięci kopię i przesuwamy suwak „Swipe to Restore”.

Dodatkowa wiedza

  • partycja /boot zawiera część rozruchową systemu i jądro – warto przy okazji zaznaczać tę partycję.
  • warto także zaznaczyć partycję EFS z uwagi na to, że zawiera pewne informacje o IMEI urządzenia co w przypadku dokonywania ryzykownych modyfikacji systemu może się przydać.
  • kopie TWRP zapisywane są na pamięci USB telefonu w katalogu TWRP (/sdcard/TWRP) i możemy całe katalogi z kopiami przenieść na komputer zwalniając tym samym miejsce w telefonie.
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments